072-372-6571

טופס יצירת קשר

  072-372-6571

  בחינה בתנאים מותאמים - הקלות בפסיכומטרי

  רבים שואלים שאלות כמו :
  האם קיים פסיכומטרי ללקויי למידה ? מה עושה מישהו עם הפרעות קשב בפסיכומטרי ?
  האם אבחון מעניק הקלות בפסיכומטרי ? האם אפשר לקבל תוספת זמן בפסיכומטרי ? ועוד….
  התשובה היא שהמרכז הארצי לבחינות ולהערכה מאפשר לתלמידים לקבל התאמות בתנאי הבחינה הפסיכומטרית. אך לא כולם יהיו זכאים ולא תמיד.

  בואו נסביר :
  התאמות ינתנו במקרה ובו בחינה בתנאים רגילים לא תאפשר מדידה מדויקת של היכולות שהמבחן נועד למדוד. כל בחינה של בקשה להתאמות מתבצעת תוך כדי חשיבה על קשייו האישיים של הנבחן ועל ההתאמות שהוא זקוק להן על מנת להתגבר על הקשיים הללו.
  לדוגמא, אם הנבחן סובל מלקות ראייה, יכולים לתת לו התאמה כמו טופס בחינה מוגדל, או התאמות אחרות. 

  חשוב להבין כי ההתאמות ינתנו רק במקרה והלקות ממנה סובל התלמיד איננה פוגעת בכישורים שאותם המבחן מיועד למדוד. לדוגמא, אדם הסובל מאיטיות כללית לא יוכל לקבל תוספת זמן כפיצוי על כך.

  אם כך, מי זכאי להתאמות?
  כל נבחן שיש לו מגבלה שעלולה לגרום לכך שהיבחנות בתנאים רגילים תגרום להפרעה במדידה של הנתונים שהמבחן מבקש למדוד. יתכן כי המגבלה היא רפואית, פסיכיאטרית או פיזית, כמו כן, יתכן כי היא קשורה בלקויות למידה או הפרעת קשב. חשוב להבין כי לא כל מי שהיה זכאי להקלות בבחינות הבגרות, יהיה זכאי להן גם בפסיכומטרי. 

  אילו התאמות ניתן לדוגמא לקבל ? 

  • בחינה ממוחשבת- מפע"ם (מבחן פסיכומטרי על מחשב, מבחן אדפטיבי, בו ניתן זמן פר שאלה ולא פר פרק)
  • תוספת זמן בחלק מהבחינה או כולה
  • הפסקות בין פרקי הבחינה באורך של 5 דק'
  • תנאים פיזיים המתאימים למגבלה גופנית כגון נכות, עיוורון או חרשות
  • השמעת פרק הבחינה באנגלית
  • חוברת בחינה וגיליון תשובה מוגדלים 
  • שימוש במחשבון לשם ביצעו ארבע פעולות החשבון
  • הקלדת מטלת הכתיבה

  כיצד תוכלו להגיש בקשה לקבלת התאמות בפסיכומטרי ? 

  1. על מנת להגיש בקשה לבחינה מותאמת, עליכם להירשם לבחינה. ההרשמה מתבצעת באמצעות אתר מאל"ו. 
  2. לאחר שנרשמתם לבחינה, עליכם להגיש הגיש בקשה לקבלת התאמות. במסגרת ההגשה תצטרכו לשלוח מספר מסמכים בניהם : טופס בקשה, שאלון אותו תצטרכו למלא , אבחון של איש מקצוע, ו/או מסמכים רפואיים (במידה ומדובר במגבלה רפואית) וכמובן אבחונים וחומר קודם, אם קיים.
   על מנת להימנע מטעויות, אנא עקבו במדויק אחר ההוראות המפורטות להגשת בקשה להתאמות באתר מאל"ו, ואחרי רשימת המסמכים המפורטת אותם יש להגיש במסגרת הבקשה. את המסמכים תוכלו להגיש דרך המייל, בכתובת- mutam@nite.org.il. במקרה הזה, עליכם לצרף גם טופס בקשה באמצעות דוא"ל. כמו כן, תוכלו לשלוח את המסמכים בדואר, לכתובת- המרכז הארצי לבחינות ולהערכה, ת"ד 26015, ירושלים 9126001.
  3. מרגע קבלת המסמכים, בקשתכם תעלה לדיון במשך 25 ימי עסקים- שבסופם תקבלו תשובה בנוגע להקלות שקיבלתם או דחיית הבקשה.

  כמה הערות חשובות והמלצות : 

  • התאריך האחרון להגשת המסמכים הרלוונטיים הוא תאריך סיום ההרשמה למועד אליו אתם מעוניינים להירשם !!!
   לאחר תאריך סיום ההרשמה לא יתקבלו שום מסמכים, בקשות נוספות או ערעורים בהקשר להתאמות. על כן אנחנו ממליצים בחום להגיש את הבקשה בשלב כמה שיותר מוקדם.
  • שימו לב !! על האבחון להיערך לאחר גיל 16 ובתוך חמש השנים האחרונות, או לאחר גיל 18. במידה והאבחון ישן יותר או מגיל צעיר יותר, לרוב תדרשו לבצע אבחון נוסף.
  • הקפידו על שליחתם של כל המסמכים כמקבץ אחד, משום שלאחר הגשת המסמכים- כל שליחה נוספת בעניינכם תהיה כרוכה בתשלום 220 ש"ח, וחבל. 
  • בכל שאלה או בעיה, תוכלו לפנות למרכז לבחינה בתנאים מותמאים של מאל"ו, בטלפון 02-6759555  שלוחה 3 (בנוסף, לאחר השעה 15:30 – 02-6759590). 

  ועוד דבר קטן, אל חשש, למרות שכעיקרון בעת הגשת הבקשה להתאמות אתם מאשרים שהמרכז הארצי יוכל להעביר למוסדות הלימוד מידע על התנאים בהם נבחנתם, למעשה המוסדות אינם דורשים זאת, וכמובן שאף אחד לא מקטלג אתכם בעקבות כך שקיבלתם התאמות, וסיכויי הקבלה שלכם או הציון הפסיכומטרי שלכם אינם נפגעים או מקוטלגים בצורה כלשהי. אז אם אתם חושבים שאתם עומדים בתנאים, מגיעות לכם התאמות, והן עשויות לעזור לכם, הגישו בקשה לקבלתן.

  וכמובן, מומלץ להגיש את המסמכים מוקדם ככל הניתן, על מנת שתוכלו להתאים את תהליך הלמידה שלכם להתאמות להן תהיו זכאים (לדוגמא, אם תהיו זכאים למחשבון, תוכלו להשתמש בו גם בסימולציות בקורס וכו').

  סגירה
  פתחו צ'אט
  צרו קשר
  רוצים לשמוע פרטים נוספים?
  דילוג לתוכן